کارت مسئول تولید تصاویر بر روی لپ تاپ است. هر چقدر که تصاویر شما با کیفیت بالاتر و بهتر نمایش داده شوند، به همان اندازه می توانید به کیفیت و عملکرد کارت گرافیک پی ببرید. کارت گرافیک مانند هر بخش دیگری از لپ تاپ ممکن است خراب شود و آسیب ببیند که در این صورت باید عملیات تعمیر کارت گرافیک لپ تاپ اپل آغاز شود. با توجه به این موضوع که این کار نیاز به دانش و تخصص زیادی دارد، در صورتی که می خواهید برای تعمیر و یا تعویض چیپ گرافیک اپل اقدام کنید، باید کار خود را به افراد متخصص بسپارید. 

کارت گرافیک چیست؟

قبل از آنکه بخواهیم در مورد تعمیر و یا تعویض چیپ گرافیک اپل صحبت کنیم بهتر است کمی به این موضوع بپردازیم که کارت گرافیک چیست. همانطور که در ابتدای متن به آن اشاره کردیم کارت گرافیک مسئولیت تولید تصاویر را بر روی لپ تاپ بر عهده دارد. کسانی که می خواهند کارهای گرافیکی انجام دهند و یا به دنبال بازی و گیم های مختلف هستند، باید از کارت گرافیک با کیفیت استفاده نمایند. 

 علائم خرابی کارت گرافیک مک بوک

ممکن است اکنون این سوال برای شما مطرح شود علائم خرابی کارت گرافیک مک بوک چیست و چگونه متوجه شویم که باید برای تعمیر و یا تعویض چیپ گرافیک اپل اقدام کنیم. بهتر است بدانید برخی از علائم وجود دارند که به شما کمک می کنند به این موضوع پی ببرید که کارت گرافیک شما آسیب دیده است. اما باید بدانید تنها یک فرد متخصص و آموزش دیده می تواند به شما اطمینان دهد که آیا کارت گرافیک شما خراب شده است یا خیر. به همین دلیل، شما باید مراجعه به مراکز معتبر را در صدر کارهای خود قرار دهید. 

 علائم خرابی کارت گرافیک مک بوک

وجود خطوط راه راه بر روی صفحه نمایش 

ممکن است زمانی که صفحه لپ تاپ خود را روشن می کنید متوجه شوید خطوط رنگی و راه راه ایی بر روی صفحه نمایش وجود دارد. این خطوط اجازه نمی دهند که شما به محتوای درون لپ تاپ خود تسلط کامل داشته باشید و این مسئله می تواند چالش های زیادی را برای شما به وجود بیاورد. این مسئله یکی از علائم خراب شدن کارت گرافیک است و شما باید برای تعویض چیپ گرافیک اپل اقدام کنید. البته باید بدانید موارد دیگری نیز باعث به وجود آمدن این مشکل می شوند، به همین دلیل مراجعه به مراکز معتبر از جمله اموری است که باید مد نظر قرار دهید. 

عدم روشن شدن صفحه نمایش 

یکی دیگر از مواردی که نشان می دهد زمان تعمیر و یا تعویض چیپ گرافیک اپل فرا رسیده است عدم روشن شدن صفحه نمایش است. به طور مثال، تصور کنید شما لپ تاپ خود را روشن می کنید و صدای موتور آن را به خوبی می شنوید و می دانید که لپ تاپ روشن شده است. اما زمانی که به صفحه نمایش نگاه می کنید متوجه می شوید محتوایی بر روی صفحه وجود ندارد. در این شرایط باید سریعا به یک مرکز معتبر برای تعمیر و یا تعویض چیپ گرافیک اپل مراجعه نمایید.

چرا کارت گرافیک خراب می شود؟

اکنون ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چه عواملی به کارت گرافیک آسیب وارد می کنند و باعث خراب شدن آن می شوند. بهتر است بدانید عوامل متعددی در این راستا وجود دارند و شما باید برای تعمیر و تعویض چیپ گرافیک اپل به یک مرجع متخصص مراجعه نمایید. در ادامه به معرفی عواملی می پردازیم که می توانند کارت گرافیک را خراب کنند.

خرابی کابل ویدیو 

یکی از مهمترین مواردی که باعث می شود کارت گرافیک به خوبی عمل نکند و شما را برای تعمیر و تعویض چیپ گرافیک اپل به مراکز معتبر بکشاند خرابی کابل ویدیو است. ضربه و فشار از جمله اموری هستند که ممکن است به کابل ویدیو آسیب وارد کنند. در این شرایطم بهتر است یک فرد متخصص ساختار لپ تاپ اپل را مورد بررسی قرار دهد.

عدم قرار گیری درست GPU

یکی دیگر از عواملی که می تواند شما را برای تعمیر و تعویض چیپ گرافیک اپل به سمت مراکز معتبر بکشاند عدم قرار گیری درست GPU است. اگر پین ها و ساختار این بخش به درستی قرار نگیرد، معمولا عملکرد کارت گرافیک تحت تاثیر قرار می گیرد. به همین دلیل، توصیه می شود به این بخش توجه داشته باشید و مطمئن باشید طبق دستور العمل در جای خود قرار گرفته است.

خیسی لپ تاپ 

یکی از رایج ترین مشکلاتی که می تواند به تمامی قسمت های لپ تاپ از جمله کارت گرافیک آن آسیب وارد کند خیسی و رطوبت است. اگر شما با دست خیس با لپ تاپ خود کار کرده اید و یا لیوان قهوه شما بر روی لپ تاپ ریخته است، باید بدانید به احتمال زیاد کارت گرافیک سوخته است و چاره ای جز تعویض چیپ گرافیک اپل ندارید.

گرد و غبار 

مسئله دیگری که در مقایسه با عوامل بالا اهمیت کمتری دارد، اما می تواند به کارت گرافیک آسیب وارد کند گرد و غبار است. گاهی گرد و غبار بر روی لپ تاپ می نشیند و به ساختار آن نفوذ می کند. این مسئله عملکرد کارت گرافیک را تحت تاثیر قرار می دهد و در نتیجه شما باید برای تعمیر و یا تعویض چیپ گرافیک اپل به مراکز معتبر مراجعه کنید.

تعمیر کارت گرافیک لپ تاپ اپل

بهتر است بدانید که تعمیر کارت گرافیک لپ تاپ اپل یک کار بسیار تخصصی است و تا زمانی که یک فرد متخصص ساختار لپ تاپ شما را بررسی نکند هرگز نمی توانید به این نتیجه برسید مشکل اساسی لپ تاپ شما چیست. گاهی در موارد خاص مشکلات نرم افزاری ممکن است باعث کاهش عملکرد کارت گرافیک شوند که شما می توانید زیر نظر یک متخصص تمامی مشکلات را رفع کنید.

تعویض کارت گرافیک لپ تاپ اپل

تا به اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد تعویض چیپ گرافیک اپل در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شده اید در صورتی که کارت گرافیک به خوبی کار نکند محتوای درون لپ تاپ نمایش داده نمی شود و شما نمی توانید به محتوای درست دسترسی داشته باشید. برای تعمیر و تعویض باید به یک فرد متخصص مراجعه کنید. 

خدمات کلینیک صفر و یک