لپ تاپ ها دستگاه هایی سودمند هستند که این روز ها نقش اساسی در زندگی بشر ایفا می کنند. کاربرد حرفه ای این دستگاه در کنار مزیت هایی نظیر قابل حمل بودن، جابجایی اسان، ابعاد کوچکتر از کامپیوترهای رومیزی، سرعت پردازش بالا و حجم زیاد حافظه و … سبب شده تا بیش از پیش مورد استفاده قرار گیرند. از سوی دیگر رایج شدن استفاده از لپ تاپ ها باعث شده تا غالب افراد با این دستگاه ها اشنایی داشته و همچنین در صورت ایجاد اشکال ان را به سادگی عیب یابی و تعمیر کنند. لپ تاپ ها از اجزای اصلی کیبورد، صفحه نمایش، باتری و به طور کلی بخش های سخت افزاری و نرم افزاری تشکیل شده اند. گاهی اختلالاتی در هریک از بخش ها منجر می شود که استفاده از لپ تاپ سخت شود. همچنین راه حل رفع مشکلات رخ داده در لپ تاپ گاهی با سطح دانشی مبتدی و توسط کاربران ان قابل حل بوده و گاهی نیاز به تجربه و مهارت کافی نیاز دارد. یکی از رخدادهایی که ممکن است برای شما رخ دهد ایجاد مشکلاتی در قسمت صفحه لمسی لپ تاپ است. ما در این مقاله پیرامون راه حل های مشکلات صفحه لمسی لپ تاپ برای شما مطالبی گردآوری کرده و به تشریح بیان می کنیم.

مشکلات صفحه لمسی لپ تاپ و راه حل های آن

اگر صفحه لمسی لپ تاپ شما دچار مشکل شده و دیگر فعال نیست و کار نمی کند ممکن است دلایل مختلفی باشد. با این حال تا زمان حل مشکلات صفحه لمسی لپ تاپ، شما می توانید از یک موس برای انجام برنامه های خود استفاده کنید. صفحه لمسی لپ تاپ ممکن است به دلایل سخت افزاری و نرم افزاری دچار مشکلاتی شود مثلا مشکلات درایور ها. در ادامه راه حل های مشکلات صفحه لمسی لپ تاپ برای شما عنوان کرده و شرح می دهیم.

مشکلات صفحه لمسی لپ تاپ و راه حل های آن

کنترل پنل لپ تاپ

یکی از راه حل های مشکلات صفحه لمسی لپ تاپ، کنترل پنل است. کافیست به منوی کنترل پنل رفته و بخش Hardware and Sound را انتخاب کنید در این بخش تاچ پد را پیدا کرده و از فعال بودن ان اطمینان حاصل کنید. برای این منظور Touchpad On/Off را چک کنید که به حالت On باشد. در صورتی که در حالت Off بود ان را به حالت فعال و On تغییر دهید و نهایتا لپ تاپ خود را ریستارت کنید.

تنظیمات لپ تاپ

از دیگر راه حل های مشکلات صفحه لمسی لپ تاپ رفتن به تنظیمات لپ تاپ است. به عبارتی برای این منظور لازم است به تنظیمات لپ تاپ رفته و به بخش Device بروید. در این قسمت گزینه  Touchpad را بررسی کنید و در صورت لزوم به حالت On قرار دهید سپس لپ تاپ خود را مجدد راه اندازی کنید. 

بایوس لپ تاپ

راه حل های مشکلات صفحه لمسی لپ تاپ گاهی در بایوس لپ تاپ قرار دارد. در حقیقت می توان گفت از طریق بایوس لپ تاپ میتوانید راهی برای حل مشکل تاچ پد لپ تاپ خود پیدا کنید. به هنگام روشن کردن لپ تاپ و به عبارتی قبل از اینکه صفحه نمایش ویندوز ظاهر شود چندین بار پشت سرهم دکمه Del و یا دکمه F2 بفشارید. از این طریق شما به تنظیمات بایوس دسترسی داشته و می توانید تاچ پد لپ تاپ را از این طریق فعال کنید.

جداسازی موس های خارجی

گاهی راه حل های مشکلات صفحه لمسی لپ تاپ نهفته در ادوت خارجی که به سیستم متصل می باشد، است. پیشنهاد می کنیم موسی که به سیستم خود از طریق بلوتوث یا کابل یو اس بی متصل کرده اید را از سیستم جدا کنید. زیرا گاهی ادوات خارجی متصل به لپ تاپ منجر به ایجاد مشکلاتی در سیستم شما می شوند. پس از جداسازی این ادوات، لپ تاپ خود را مجدد راه اندازی کنید.

Troubleshooting

همانطور که می دانید ترابل شاتینگ به خوبی می توانید سیستم شما را عیب یابی کند. از این رو می توان گفت Troubleshooting یکی از راه حل های مشکلات صفحه لمسی لپ تاپ شما است. شما برای انجام این کار باید Troubleshooting در لپ تاپ تان سرچ کنید. سپس Hardware and Devices را انتخاب کرده و اجازه دهید تا سیستم شما را بررسی و عیب یابی کند.

نصب آنتی ویروس

یک آنتی ویروس حرفه ای می تواند به شما در رفع مشکلات تاچ پد یا صفحه لمسی لپ تاپ شما کند. به عبارتی می توان گفت آنتی ویروس ها یکی از راه حل های مشکلات صفحه لمسی لپ تاپ که به رفع بدافزار ها و ویروس هایی که موجب اختلالات در لپ تاپ شما شده اند کمک می کنند. بنابراین در اسرع زمان یک آنتی ویروس بر روی سیستم خود نصب کنید.

کلام آخر

در این مقاله برای شما از راه حل های مشکلات صفحه لمسی لپ تاپ نظیر بررسی بایوس، تنظیمات دستگاه، کنترل پنل، آنتی ویروس ها و…. گفتیم. موارد متعددی را می توان به عنوان راه حل های مشکلات صفحه لمسی لپ تاپ برای شما معرفی کرد. لذا باید به این موضوع توجه شود که راه حل های مشکلات صفحه لمسی لپ تاپ هم به صورت نرم افزاری و هم به صورت سخت افزاری هستند. گفتنی است این راه حل ها توسط شما به عنوان فردی مبتدی انجام پذیر است گاهی هم نیاز به بررسی فردی با تجربه و تسلط و مهارت در این امر دارد.

خدمات کلینیک صفر و یک