پورت ها در لپ تاپ ها نقش درگاه هایی برای ورود داده ها و یا خروج داده ها هستند. به عبارتی پورت ها به صورت خروجی و ورودی درگاه هایی برای انتقال اطلاعات هستند. این درگاه ها در لپ تاپ انواع مختلفی دارند که برخی از ان ها عبارتند از پورت های USB-A، USB3.0، USB 3.1، USB-C، پورت اترنت، پورت کارت خوان SD، پورت HDMI، پورت Thunderbolt، پورت VGA، پورت DVI، پورت SC و… . این پورت ها هریک برای انجام کاری خاص در لپ تاپ تعبیه شده اند. صحت و درستی عملکرد این پورت ها به انتقال داده ها در لپ تاپ کمک می کند و در غیر اینصورت منجر به ایجاد مشکلاتی در ارتباطات لپ تاپ با دستگاه های خروجی و ورودی از طریق این پورت ها می شود. اگر در قسمت پورت ها دچار ایراداتی شوید معمولا به صورت ارورهایی متوجه این موضوع می شوید و باید به دنبال راه حل های مشکلات پورت های لپ تاپ باشید. در این مقاله در رابطه با راه حل های مشکلات پورت های لپ تاپ مطالبی گرداوری و ارائه شده است تا در هنگام مواجه با مشکلات مربوط به پورت ها به خوبی بتوانید این مسائل را حل کنید.

نشانه ها و راه حل های مشکلات پورت های لپ تاپ

از کار افتادن پورت های لپ تاپ می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. عدم دریافت اطلاعات از دستگاه هایی که به وسیله کابل به پورت های لپ تاپ متصل شده اند یا عدم اتصال دستگاه های خروجی و… نشانه هایی هستند که بیانگر اختلال در پورت ها بوده و باید به دنبال راه حل های مشکلات پورت های لپ تاپ باشیم. به عبارتی دیگر ممکن است هارد اکسترنال، موس و… به خوبی به لپ تاپ شما متصل نشده باشد از این رو جای نگرانی نیست و به سادگی می توانیم راه حل های مشکلات پورت های لپ تاپ را مورد بررسی قرار دهیم.

نشانه ها و راه حل های مشکلات پورت های لپ تاپ

ریستارت کردن سیستم

اگر به صورت ناگهانی موس یا هر وسیله ای دیگر که توسط کابل به پورت یو اس بی لپ تاپ شما متصل شده است، قطع شود می توانید یک بار اتصال را قطع کنید و مجدد به لپ تاپ وصل کنید. در صورتی که اتصال برقرار نشد می توانید سیستم خود را ریستارت کنید. در واقع ریستارت کردن یکی از ساده ترین راه حل های مشکلات پورت های لپ تاپ به شمار می رود.

چک کردن پورت

در صورتی که دستگاهی که به لپ تاپ متصل است توسط لپ تاپ شناخته نمی شود و نمی توانید از ان استفاده کنید کافی است که دستگاه را از پورت لپ تاپ جدا کرده و توسط پورت دیگری اتصال ان را امتحان کنید. در صورتی که دستگاه شما توسط پورت جدید شناخته شد و کار کرد می توان گفت که مشکلی سخت افزاری برای لپ تاپ شما رخ داده و باید به فردی که شناخت و تجربه کاری در زمینه سخت افزار لپ تاپ دارد، لپ تاپ خود را بسپرید.

چک کابل یو اس بی

گاهی دلیل عدم اتصال دستگاه ها به سیستم لپ تاپ شما به معنای وجود مشکلی در پورت های لپ تاپ شما نیست و ممکن است این مسئله به کابل و اتصال دستگاه خارجی که به لپ تاپ شما متصل است، مرتبط باشد. به هنگام قطع ارتباط دستگاه، موس و یا هر وسیله ای که به پورت لپ تاپ شما وصل است را به دستگاهی دیگر متصل کرده تا از صحت ان مطلع شوید. ممکن است که با تغییر لپ تاپ، دستگاه همچنان به درستی کار نکند بنابراین باید کابل دستگاه خروجی را مورد بررسی قرار دهید در این مورد لازم نیست به دنبال  راه حل های مشکلات پورت های لپ تاپ باشید زیرا دستگاه خروجی شما دچار ایراد شده است.

بروز کردن درایور و ویندوز

ممکن است یکی از راه حل های مشکلات پورت های لپ تاپ به روز کردن درایور پورت ها و حتی به روز رسانی ویندوز لپ تاپ شما باشد. گاهی فقط به دلیل عدم به روز شدن درایور های پورت یو اس بی، اتصالاتی که توسط پورت های لپ تاپ شما صورت می گیرد قطع شده و حتی توسط سیستم شما شناخته نمی شود. از این رو می توانید به بخش دیوایس منیجر رفته و در قسمت درایورها، درایور مربوطه را مجدد نصب کنید. شما همچنین می توانید درایور مربوطه را حذف کنید و سپس سیستم خود را ریستارت کنید در این صورت به صورت اتومات درایور مربوطه مجدد نصب می شود و این راه حل های مشکلات پورت های لپ تاپ را به خوبی انجام می دهد.

کلام آخر

در این مقاله پیرامون راه حل های مشکلات پورت های لپ تاپ برای شما مطالبی گرداوری کرده و ارائه کردیم. دلایلی که سبب می شود پورت ها عملکرد خوبی نداشته باشند، متنوعند با این حال اغلب راه حل های مشکلات پورت های لپ تاپ به خوبی و به سادگی انجام پذیرند. لازم به ذکر است که درگاه ها و پورت های مختلفی در لپ تاپ ها تعبیه شده اند که هرکدام روش اتصال و درگاهی متفاوت با دیگری دارند. به هر روی توسط راه کارهای ساده ای نظیر بروز رسانی، ریستارت کردن، چک کردن پورت و …. می توانید مشکلات مربوط به درگاه های لپ تاپ را مرتفع کنید. 

خدمات کلینیک صفر و یک