راه اندازی لپ تاپ از لحظه فشرده دکمه پاور تا بالا امدن ویندوز لپ تاپ و بود شدن سیستم عامل در ان را بوت شدن می گویند. در این پروسه کلیه بخش های سخت افزاری برق رسانی شده و هارد و سیستم عامل و نرم افزار های شما راه اندازی می شوند. در صورتی که هریک از این بخش های پروسه اختلال داشته و عملکرد صحیحی نداشته باشند به شما پیغام های خطا مبنی بر مشکلات بوت نمایش داده می شود. این خطا ها می توانند به صورت صفحه ابی یا ریستارت های مکرر رخ دهد. با این حال برای رفع مشکلات بوت لپ تاپ نباید نگران باشید زیرا این مشکلات به گاهی به سادگی و با استفاده از دانش کاربری مبتدی و گاهی با تجربه و تسلط کافی قابل حل است. به هر روی انچه در این مقاله نگار شده است در رابطه با راه های رفع مشکلات بوت لپ تاپ و واکاوی دلایل اختلالات بوت لپ تاپ است. پیش از هر چیز در رابطه با رفع مشکلات بوت لپ تاپ و عیب یابی سیستم باید این را بدانیم که رخداد این مسئله می تواند دلایلی نرم افزاری و سخت افزاری داشته باشد. در ادامه و با مطالعه این مقاله می توانید اطلاعاتی خوب و کافی در این زمینه بدست آورید.

نشانه های اختلال در بوت و راه های رفع مشکلات بوت لپ تاپ

بوت لپ تاپ را با عناوین دیگری نظیر استارتاپ بوتینگ، بوتاپ و استارتاپ می شناسند. از این رو هنگامی که از سایر این نام ها یاد می شود باید بدانید که همه این نام ها حاکی از ان است که در رابطه با بخش راه اندازی سیستم لپ تاپ صحبت شده و به دنبال ارتقای بوت و یا رفع مشکلات بوت لپ تاپ هستند. به هر روی ارتقای این بخش لپ تاپ و همچنین راه کارهایی برای رفع مشکلات بوت لپ تاپ نیازمند بررسی دقیق سیستم به لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری است. در ادامه نشانه ها و روش هایی برای رفع مشکلات بوت لپ تاپ را برای شما عنوان کرده و شرح می دهیم.

نشانه های اختلال در بوت و راه های رفع مشکلات بوت لپ تاپ

صفحه نمایش آبی رنگ می شود

یکی از واضح ترین و معمول ترین خطاهای بوت، نمایش یک دست صفحه آبی رنگ است. هنگامی که صقحه نمایش شما به صورت یکدست آبی رنگ شده و به عبارتی ارور بلو می دهد باید به فکر راهکاری برای رفع مشکلات بوت لپ تاپ خود باشید. راهکار اصلی رفع مشکلات بوت لپ تاپ در این حالت تعمیر ویندوز فعلی و یا نصب مجدد ویندوز بر روی سیستم است. در واقع با انجام این کار می توانید راهکاری برای رفع مشکلات بوت لپ تاپ خود که مثمر ثمر واقع می شود انجام دهید. از دیگر راه کارهای رفع مشکلات بوت لپ تاپ در صورتی که سیستم شما کار می کند این است که به فکر به روز رسانی درایور های لپ تاپ و ویندوز باشید. نصب انتی ویروس و اسکن ویروس ها و بد افزار ها از دیگر مواردی است که به رفع مشکلات بوت لپ تاپ کمک می کند.

خاموش و روشن شدن های مکرر

ممکن است ریستارت شدن یا خاموش شدن های مکرر لپ تاپ آن هم به محض اینکه روشن می شود شما را سردرگم و نگران کند. این مشکل اغلب نوعی اخطار از ناحیه بوت لپ تاپ است و باید به دنبال راه هایی برای رفع مشکلات بوت لپ تاپ باشید. در صورتی که ویندوز شما بالا نمی اید به سرعت به بایوس لپ تاپ رفته و ویندوز جدید نصب کنید. رد صورتی که این مسئله با تغییر ویندوز حل نشد احتمالا رفع مشکلات بوت لپ تاپ شما باید از طریق سخت افزار صورت گیرد زیرا می تواند دلایل سخت افزاری منجر به رخ دادن این خطا شده است.

NoBootableDevice

 اگر در صفحه نمایش شما پیغام NoBootableDevice ظاهر شده است، صراحتا این ارور از مشکلاتی که در بوت رخ داده گفته است و باید به فکر رفع مشکلات بوت لپ تاپ باشید. این مشکلات می تواند دلایل سخت افزاری یا نرم افزاری داشته باشند. برای این منظور و برای رفع مشکلات بوت لپ تاپ شما بهتر است در بایوس بوت لپ تاپ را روی هارد قرار دهید. در صورتی که این روش برای رفع مشکلات بوت لپ تاپ شما نتیجه ای مثبت نداشت بایدلپ تاپ خود را به مراکز کامپیوتر سپرده تا مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری ان را بررسی و رفع کنند.

کلام آخر

در این مقاله راجع به رفع مشکلات بوت لپ تاپ برای شما مطالبی ارائه شد. با بکار گیری این موارد می توانید رفع مشکلات بوت لپ تاپ را به سادگی انجام دهید.  از دیگر مواردی که بیان گر مشکلات بوت در لپ تاپ است می توان به اختلالات دستگاه های خارجی که به لپ تاپ اتصال دارند، اشکالات مربوط به هارد دیسک، ایرادات باتری لپ تاپ و منبع برق ان اشاره کرد. با عیب یابی دقیق و بررسی دقیق ارور هایی که مشاهده می کنید می توانید عللی که سبب رخداد مشکلاتی در بوت شده اند را بیابید و به سادگی رفع مشکلات بوت لپ تاپ را انجام دهید. لازم به یادآوری است که رفع مشکلات بوت لپ تاپ فقط مربوط به نرم افزار نبوده و ممکن است دلایلی سخت افزاری داشته باشد. از این رو باید به بررسی دقیق نشانه ها وخطاها بپردازید تا به خوبی رفع مشکلات بوت لپ تاپ انجام شود.

خدمات کلینیک صفر و یک