لپ تاپ ها رقیبانی برای کامپیوترهای رومیزی هستند. این دستگاه ها که از قطعات و اجزاء حساس و به طبع کوچکتر ساخته شدند دارای ابعاد، حجم و وزن کمتری بوده و در عین حال این موضوع سبب نشده که از کیفیت و کارایی ان کاسته شود. می توان گفت سرعت بالای پردازش، حجم بالای حافظه برای ذخیره اطلاعات، کیفیت بالای نمایش و… از مهمترین مزیت های لپ تاپ ها هستند. این دستگاه ها به همان میزان که دارای مزیت ها و ویژگی های مثبت هستند می توانند نسبت به برخی عوامل فیزیکی نظیر دمایی، ضربه، مایعات و … و عوامل نرم افزاری نظیر ویروس ها، نصب ناقص برنامه ها، عدم اپدیت ویندوز و… دچار اسیب شوند. در این میان افزایش دما و به عبارتی گرمایی که درون لپ تاپ رخ میدهد می تواند تاثیرات بدی بر روی قطعات گذاشته و به ان ها اسیب وارد کرده و از کارکرد درست لپ تاپ و برنامه های ان جلوگیری کند. در این مقاله بنا داریم تا از گرما در لپ تاپ و رفع مشکلات دمایی در لپ تاپ مطالبی ارائه دهیم تا هنگام رویارویی با این موضوع نسبت به حل و فصل ان اطلاعات کافی و مناسبی داشته باشید.

دلایل افزایش دما در لپ تاپ و روش های رفع مشکلات دمایی در لپ تاپ

دلایل افزایش دما در لپ تاپ و روش های رفع مشکلات دمایی در لپ تاپ

استفاده همزمان نرم افزارهای سنگین

استفاده از چندین نرم افزار که داری حجم بالایی بوده و پردازش ان ها توان زیادی از سی پی یو را به کار می گیرند سبب افزایش دمای لپ تاپ و داغ شدن ان می شوند. آنتی ویروس ها، فتوشاپ و… از جمله نرم افزارهایی هستند که به طور معمول کاربران مورد استفاده قرار می گیرند. همانطور که می دانید افزایش دما سبب آسیب به قطعات درون لپ تاپ  و نتیجتا هنگ کردن لپ تاپ و کندی ان می شوند. یکی از روش های رفع مشکلات دمایی در لپ تاپ این است که به هنگام کار با لپ تاپ از استفاده همزمان نرم افزارهای سنگین تا حد امکان خود داری کنید. از سوی دیگر بهتر است لپ تاپ ها را اغلب بر روی سطوح صاف و بدون پرز قرار دهید. لازم به ذکر است که خنک کننده ها وکول پد ها به خوبی می توانند دمای لپ تاپ را کاهش داده و ان را خنک کنند و به این ترتیب از آسیب به قطعات ان جلوگیری می شود.

ضعیف بودن فن ها

گاهی لپ تاپ ها به مرور قدیمی و کهنه شده و به مرور قطعات و سخت افزار ان ها دچار استهلاک شده و کارایی قبلی خود را از دست می دهند. ضعیف شدن فن ها در کنار خشک شدن خمیر رسانای گرما دلایلی برای گرم شدن لپ تاپ و افزایش دمای ان می شوند.  از این رو برای رفع مشکلات دمایی در لپ تاپ به هنگامی که فن و خمیر رسانا عامل ان می باشند می توانید به فکر تعویض فن یا خمیر رسانا باشید. این کار را به دقت و مهارت انجام دهید تا از نتیجه خوب ان برخوردار شده و ایرادات لپ تاپ خود را که ناشی از افزایش دما بوده است را تا حد امکان کاهش دهید.

گرفتگی فن ها

پرزها و آلودگی های ناشی از گرد و غبار به مرور سبب گرفتگی فن ها و کاهش دما و عدم خنک شدن قطعات و اجزای درون لپ تاپ می شود و از عملکرد درست فن ها جلوگیری می کند. برای رفع مشکلات دمایی در لپ تاپ به دلیل وجود گرد و غبار و پرز ها می توانید با ورود فشار هوا به درون فن با دستگاهی به نام بلوور در حالتی که لپ تاپ خاموش باشد فن را از پرز ها و گرد و خاک پاک کرده و فضای درون لپ تاپ را خنک کنید. این کار را می توانید به سادگی و توسط خودتان انجام دهید.

نصب نبودن درایورها

گاهی عدم نصب درایورهای اجزای لپ تاپ سبب می شود تا اجزا به درستی کار نکرده و از کارایی آنها کاسته شود. اپدیت و به روز رسانی درایورها می تواند منجر به بهینه سازی عملکرد درایورهای لپ تاپ شود. این موضوع سبب می شود تا نرم افزارها و سخت افزارها به درستی کار کرده و شاهد افزایش دمای سی پی یو و سایر قطعات را درون لپ تاپ نباشیم. در واقع نصب و بروز رسانی ویندوز و درایورها راه حلی ساده و موثر برای رفع مشکلات دمایی در لپ تاپ است.

بدافزارها

بدافزارها در لپ تاپ شما باعث کاهش قدرت پردازش و افزایش دمای لپ تاپ می شوند. استفاده از یک انتی ویروس مناسب می تواند ویروس های متفرقه ناشی از بدافزار ها را اسکن کرده و از بین برده و نتیجتا پردازش سیستم را از اختلال های ناگهانی نظیر هنگ کردن لپ تاپ و افزایش دمای آن جلوگیری کند.

کلام آخر

در این مقاله به عواملی که سبب افزایش دمای لپ تاپ می شوند پرداختیم. به راه کار هایی برای رفع مشکلات دمایی در لپ تاپ اشاره کردیم. با توجه به حساسیت قطعات و ریزپردازنده های موجود در لپ تاپ بهتر است که به مسئله دما در این دستگاه توجه ویژه ای شود و تا حد امکان از افزایش دمای درون لپ تاپ جلوگیری شود. گاهی دلایل نرم افزاری منجر به افزایش دمای سی پی یو و گاهی دلایل سخت افزاری نظیر ایرادات فن منجر به افزایش دمای قطعات درون لپ تاپ می شود. به هر روی این ایرادات گاه با بروز رسانی نرم افزارها و استفاده از انتی ویروس ها و گاه با غبار روبی فن ها و تعویض ان ها قابل حل بوده و راه حلی برای رفع مشکلات دمایی در لپ تاپ به شمار می روند.

خدمات کلینیک صفر و یک