لپ تاپ ها در این روزها که مدرنیته و تکنولوژی بخش اصلی زندگی انسان ها شده است، بیش از پیش به کار می روند و رقیبی جدی برای کامپیوترهای رومیزی هستند. لپ تاپ ها در مقایسه با کامپیوترهای رومیزی قابلیت حمل ساده تری دارند. وزن و جای کمتری را به خود اختصاص می دهند و گاها سرعت پردازش بیشتری دارند. لپ تاپ ها علی رغم حافظه هایشان که روز به روز بیشتر می شوند ابعادشان کوچکتر و وزنشان کمتر می شود. امروزه لپ تاپ در برندهای مختلف در سراسر جهان تولید می شوند و مقایسه انها توسط پارامترهایی مانند کیفیت تصویر، کیفیت صدا، ابعاد صفحه نمایش، قطعات به کار رفته و سرعت پردازش و… صورت می گیرد. در حال حاضر این دستگاه ها، دستگاه هایی ناشناخته و نا اشنا به شمار نمی روند و غالبا اکثر افراد به ساختار و نحوه کار با لپ تاپ ها اشنایی داشته و حتی گاها می توانند ان ها را عیب یابی کنند.گاهی به عنوان کاربر می توانیم شاهد این باشیم که مشکلاتی در لپ تاپ رخ دهد. برخی از این مشکلات مربوط به صفحه نمایش، باتری، اسپیکرها، شارژر، سیستم عامل، کیبورد و… است. ما در این مقاله پیرامون رفع مشکلات کیبورد و موس لپ تاپ برای شما اطلاعات خوبی گرداوری کرده ایم. در این نگارش شما می توانید وضعیت موس و صفحه کلید لپ تاپ خود را بررسی و در صورت بروز مشکل، ان ها را عیب یابی کنید.

غیر فعال شدن کیبورد و موس و چگونگی رفع مشکلات کیبورد و موس لپ تاپ

بروز رسانی و حذف درایور کیبورد:

 ممکن است این اتفاق برای شما رخ داده باشد که صفحه کلید لپ تاپ تان غیر فعال شود، اما جای نگرانی نیست و این مسئله به سادگی توسط شما قابل حل است. اولین راه حل برای رفع مشکلات کیبورد و موس لپ تاپ بخش دیوایس منیجر (Device Manager) در سیستم شما است. به سادگی این بخش را در کنترل پنل لپ تاپ پیدا کرده و در قسمت درایور را درایور مربوط به صفحه کلید (Keyboard) را توسط گزینه بروز رسانی درایور (Update Driver) که با راست کلیک کردن ان را می توانید ببینید، انتخاب کنید. شما با این کار درایور مربوط به کیبورد را به روز رسانی کرده اید. پس از ان لپ تاپ را ریستارت کنید و مجدد چک کنید که صفحه کلید فعال شده است یا خیر. در صورتی که فعال نشده است می توانید همین مسیر را طی کرده ولی این بار به جای بروزرسانی درایور گزینه Uninstall Device را انتخاب کنید. شما با این کار درایور لپ تاپ را غیر حذف می کنید. پس از ریستارت کردن لپ تاپ مجددا این درایور را فعال می کند و مشکل صفحه کلید شما حل خواهد شد. اگر با اجرای این روش ها مشکل لپ تاپ شما حل نشد احتمالا این مسئله یک مشکل سخت افزاری در لپ تاپ شما است. از این رو پیشنهاد می کنیم که در این رابطه برای رفع مشکلات کیبورد و موس لپ تاپ به فردی خبره و متخصص در این امر لپ تاپ خود را سپرده تا عیب یابی سیستم شما را به دقت انجام دهد.

غیر فعال شدن کیبورد و موس و چگونگی رفع مشکلات کیبورد و موس لپ تاپ

چک آنتی ویروس: 

گاهی انتی ویروس ها گزینه مناسبی برای رفع مشکلات کیبورد و موس لپ تاپ هستند. ویروس ها و بدافزار ها که از روش های مختلفی نظیر سایت ها و ایمیل های ویروسی و فلش مموری و… ممکن است به سیستم راه پیدا کنند می توانند سبب ساز این شوند که موس و کیبورد شما غیر فعال شود. از این رو شاید نصب و راه اندازی انتی ویروس در سیستم لپ تاپ شما گزینه مناسب و ساده ای برای رفع مشکلات کیبورد و موس لپ تاپ به شمار رود.

چک اتصالات به پورت های لپ تاپ: 

گاهی همین اتصالات معمولی که به لپ تاپ شما وجود دارد، نظیر فلش و… می تواند دلیلی بر درست کار نکردن کیبورد و موس شما شوند. شما می توانید برای رفع مشکلات کیبورد و موس لپ تاپ خود یک ابتدا سیستم خود را خاموش کنید. کلیه اتصالاتی که در لپ تاپ تان است و پورت های ان را درگیر کرده جدا کنید. پس از این کار را به دقت انجام دادید لپ تاپ را روشن کنید. حال وقت ان رسیده که کیبورد و تاچ پد را چک کنید. سپس موس را متصل کنید و چک کنید. با این کار رفع مشکلات کیبورد و موس لپ تاپ به سهولت انجام می شود.  

ایرادات سخت افزاری:

می توان گفت که رفع مشکلات کیبورد و موس لپ تاپ می تواند دلایل سخت افزاری و نرم افزاری داشته باشد. تعدادی از دلایل نرم افزاری و راه حل های ان ها را برای رفع مشکلات کیبورد و موس لپ تاپ برای شما بازگو کردیم با این حال دلایل سخت افزاری از تمیز نبودن کیبورد گرفته  تا بسیاری دلایل دیگر باید توسط فردی حرفه ای که به سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ تسلط داشته باشد صورت گیرد. در صورتی که توسط راه حل های فعلی که به شما در این مقاله ارائه شد نتوانستید مسئله را عیب یابی کنید حتما لپ تاپ خود را به مراکز کامپیوتری معتبر برده تا این موضوع را به طور دقیق بررسی کرده وعیب یابی کنند.

کلام آخر

در این مقاله پیرامون رفع مشکلات کیبورد و موس لپ تاپ، راه ها و روش هایی به شما ارائه شد. گاهی ایرادات رخ داده در کیبورد و موس لپ تاپ بر اثر نرم افزار و گاهی در رابطه با سخت افزار لپ تاپ هستند. ما در این نگارش در رابطه با رایج ترین دلایلی که منجر به ایجاد اختلال کیبورد و موس می شوند برای شما مطالبی ارائه دادیم. نباید از این موضوع غافل شد که غالب ایراداتی که به طور معمول در لپ تاپ ها رخ می دهند توسط خود شما قابل حل است و موارد سخت افزاری بهتر است توسط افراد حرفه ای و خبره در این زمینه صورت گیرد. 

خدمات کلینیک صفر و یک