کارت گرافیک در لپ تاپ که با عنوان GPU نیز شناخته می شود، یکی از بخش های اصلی در لپ تاپ ها و به طور کلی کامپیوتر ها به شمار می رود. توسط این بخش قابلیت نمایش تصاویر، ویدیو ها و … در لپ تاپ امکان پذیر می شود.اگر در این بخش مشکلی رخ دهد امکان تماشای تصویر و راه اندازی نرم  افزار ها و … غیر ممکن می شود. کارت گرافیک سبب می شود که داده های گرافیکی با وضوح بالا نمایش داده شوند. کارت های گرافیکی مخصوصا در رابطه با بازی ها و مدل سازی های سه بعدی بسیار موثر و کاربردی هستند. هرگونه خرابی در کارت گرافیک منجر به عدم نمایش در لپ تاپ و اختلال در سایر بخش های لپ تاپ می شود. دلایل مختلفی سبب مشکلات گرافیکی می شود با این حال به روش های نرم افزاری و سخت افزاری می توان رفع مشکلات گرافیکی در لپ تاپ را انجام دهید. مشکلات تهویه، درایورها، منبع تغذیه و…. از جمله دلایل خرابی کارت گرافیکی می شود که رفع مشکلات گرافیکی در لپ تاپ با دانش نرم افزاری و تجربه سخت افزاری به سادگی و سهولت امکان پذیر است.

دلایل مشکلات گرافیکی و راه هایی برای رفع مشکلات گرافیکی در لپ تاپ

مشکلات گرافیکی در لپ تاپ می تواند به دلایلی نظیر دمای بالای لپ تاپ، وجود درایورهای قدیمی و عدم بروز رسانی ان ها، دلایل سخت افزاری مانند خازن های معیوب، فن های ضعیف  و مشکلاتی در پاور و… اتفاق بیافتد. در ادامه به برخی از این موارد و روش های رفع مشکلات گرافیکی در لپ تاپ می پردازیم.

دلایل مشکلات گرافیکی و راه هایی برای رفع مشکلات گرافیکی در لپ تاپ

دمای بالای لپ تاپ

افزایش دما و گرم شدن هوا سبب می شود تا به قطعات حساس در لپ تاپ آسیب وارد شود از این رو یکی از راه های رفع مشکلات گرافیکی در لپ تاپ خنک کردن محیط است. استفاده از خنک کننده و کول پد و همچنین بررسی فن های لپ تاپ و تهویه ان روشی موثر بر رفع مشکلات گرافیکی در لپ تاپ به شمار می رود. اگر در هنگام کار با لپ تاپ  صدای فن را به شدت می شنوید این مسئله گویای دمای بالا و مشکلات تهویه در لپ تاپ شما است. شما به سادگی می توانید توسط دمنده یا دستگاه بلور درون لپ تاپ را تمیز کنید و گرد و غبار و پرزهایی که سبب شدند فن ها ضعیف شده و کلیه دستگاه تهویه مناسب نداشته باشد را تمیز کنید. با تمیز کردن فن ها و برد درون لپ تاپ به افزایش طول عمر قطعات درون لپ تاپ و رفع مشکلات گرافیکی در لپ تاپ کمک بسیار موثری می کنید.

به روز نبودن درایورها

قدیمی بودن درایورها و  به عبارتی به روز نبودن درایورهای لپ تاپ شما مخصوصا کارت گرافیک لپ تاپ شما از جمله دلایلی است که سبب ایجاد مشکلاتی نظیر نمایش شطرنجی تصاویر، سیاه شدن صفحه، پایین امدن کیفیت نمایش تصاویر و… می شود. از این رو راه حلی مناسب برای رفع مشکلات گرافیکی در لپ تاپ به روز رسانی درایور های ان است. برای این منظور می توانید به دیوایس منیجر در کنترل پنل بروید و Display adaptors را انتخاب و سپس بروز رسانی کنید. پس از این کار سیستم خود را ریستارت کنید. به این ترتیب می توان گفت یکی از راه های رفع مشکلات گرافیکی در لپ تاپ بروز رسانی درایور ان است.

خراب شدن کارت گرافیک

ممکن است کارت گرافیک شما در اثر عوامل مختلف فیزیک یا نرم افزاری اسیب دیده باشد. بررسی اسلات ها، تمیز بودن و… از راه هایی است که قرار گیری و وضعیت کارت گرافیک شما را بیان می کند. اگر کارت گرافیک شما به هر دلیلی خراب شده است باید به فکر تعویض ان به عنوان راه حلی برای رفع مشکلات گرافیکی در لپ تاپ خود باشید. از این رو بهتر است که کارت گرافیکی جدید تهیه و به درستی جایگزین کنید. به این مسئله توجه کنید که پارامترهای مهم در تهیه کارت گرافیک شامل رزولوشن، سرعت پردازش هسته، پهنای باند حافظه، حافظه RAM و… است. لذا درصورتی که دانش و تجربه کافی در این زمینه ندارید حتما این کار را به فردی خبره که  در این موضوع تسلط و تجربه کافی دارد بسپرید. 

نشانه های اختلال در کارت گرافیک

خرابی و اختلال در کارت گرافیک گاهی توسط نشانه ها و به عبارتی خطاهایی برای کاربران ظاهر می شود. برخی از این  نشانه ها شامل ابی رنگ شدن صفحه نمایش، گیرکردن یا نمایش شطرنجی تصاویر، سیاه شدن صفحه لپ تاپ به محض روشن شدن و… است. که هریک می تواند راهنمایی برای بیان بک اختلال در کارت گرافیک لپ تاپ شما باشد. گفتنی است که برای رفع مشکلات گرافیکی در لپ تاپ فقط به دنبال راه حل های نرم افزاری نباشید و این موضوع می تواند دلایل سخت افزاری نظیر اتصالات سست، شکاف در کارت گرافیک، مشکلات صفحه نمایش و… باشد.

کلام آخر

همانطور که پیشتر اشاره شد کارت های گرافیک در لپ تاپ واحدهایی برای پردازش تصاویر در این سیستم ها هستند. کارت های گرافیک انواع مختلفی دارند و در دو نوع NVIDIA و AMD معمولا در لپ تاپ ها به صورت مجتمع یا اختصاصی و یا ترکیبی از  هردو به کار می روند. حتما می دانید که پس از سی پی یو، مهمترین بخش یک لپ تاپ کارت گرافیک است که ارتباط صقحه نمایش و پردازش تصویر را امکان پذیر می کند. بالا بودن قدرت و حافظه کارت گرافیک سبب بالابودن کیفیت نمایش در لپ تاپ شما می شود. بنابراین ممکن است اندکی اختلال در این بخش منجر به یک اختلال جدی در کلیه بخش های لپ تاپ شما شود. ما در این مقاله به این اختلالات و رفع مشکلات گرافیکی در لپ تاپ پرداختیم تا شما به سادگی بتوانید دلایل مشکلات در ان را پیدا کرده و به سادگی رفع مشکلات گرافیکی در لپ تاپ را انجام دهید.

خدمات کلینیک صفر و یک