امروزه لپ تاپ ها به عنوان تجهیزات اصلی در صنعت، دانشگاه ها، بیمارستان ها، ادارات و… به شمار می روند. این تجهیزات الکترونیکی به دلیل مزایایی نظیر کم حجم و کم وزن بودن، قابلیت حمل اسان، استفاده اسان و همچنین کارایی بالا توانستند به خوبی با سایر کامپیوترهای رومیزی رقابت کنند و تا حد زیادی از این بازار را در سیطره خود قرار دهند. لپ تاپ ها دارای مزایا و کاربردهای زیادی هستند که همچون تلفن های هوشمند که استفاده ای فراگیر دارند، مورد استفاده کلیه افراد در هر نوع سنین و هر نوع فعالیتی هستند. با این حال این تجهیزات به عنوان دستگاه های الکتررونیکی و کامپیوتری که دارای سخت افزار و نرم افزار هستند، ممکن است گاهی دچار اختلال شوند. از جمله مشکلات که در لپ تاپ ها ممکن است رخ دهد مشکلات مربوط به صفحه نمایش، اسپیکرها، باطری، شارژر، نرم افزار ها و سیستم عامل و… باشد. گفتنی است این ایرادات گاهی با سطح دانش فردی و شناخت معمولی شما از ساختار لپ تاپ و نرم افزار های ان، قابل حل است و گاهی هم نیاز به همراهی و کمک یک فرد حرفه ای در زمینه ادوات کامپیوتری خواهید داشت. ما در این مقاله برای شما مشکلات باتری لپ تاپ و راه حل های آن را عنوان کرده و شرح خواهیم داد.

دلیل شارژ نشدن باطری یکی از مشکلات باتری لپ تاپ و راه حل های آن

ممکن است شما متوجه شارژ نشدن باتری لپ تاپ خود شده و نسبت به این موضوع برایتان سوال شود که مشکلات باتری لپ تاپ و راه حل های آن چه می تواند باشد. اگر شاهد عدم شارژ شدن باتری لپ تاپ خود هستید جای نگرانی نیست. کافی است که در ابتدا پریز برق را چک کنید و شارژر باطری را به پریز دیگری بزنید. قدم بعدی بررسی دقیق کابل شارژر است. کابل و اتصال ان به شارژر نباید هیچگونه قطعی و پارگی داشته باشد. پس از این موارد نوبت به بررسی باتری لپ تاپ شده است. ممکن است این اتفاق در اثر قدیمی و معیوب شدن باطری لپ تاپ رخ داده شده باشد. درصورتی که باطری لپ تاپ شما جداشدنی است ان را از لپ تاپ جدا کنید و لپ تاپ را بدون باطری و مستقیما از طریق شارژر روشن کنید. در صورتی که لپ تاپ بدون هیچ گونه قطعی روشن شود با احتمال زیادی ایراد از باتری شما است و باید به فکر تعویض باطری لپ تاپ خود باشید.

دلیل شارژ نشدن باطری یکی از مشکلات باتری لپ تاپ و راه حل های آن

شارژ غیر نرمال باطری یکی از مشکلات باتری لپ تاپ و راه حل های آن

شرح شارژ غیر نرمال باطری به عنوان یکی دیگر از مشکلات باتری لپ تاپ و راه حل های آن را در این بخش شرح می دهیم. یکی از دلایل شارژر غیرنرمال باتری یعنی به طور مثال شارژ کند و تخلیه شارژ سریع  می تواند بر اثر  این باشد که زمان ان فرا رسیده که ویندوز و دیرایورهای سیستم خود را به روز کنید. برای به روز کردن درایور ها و عیب یابی ان کافی است به منوی  استارت رفته و از طریق کنترل پنل به بخش باطری رفته و Properties را انتخاب کرده و درایور مربوط به ان را اپدیت کنید. 

شرح دلایل تجربه دمای بالا به عنوان مشکلات باتری لپ تاپ و راه حل های آن 

تجربه دمای بالای باطری یکی دیگر از مسائلی است که در این بخش از مقاله مشکلات باتری لپ تاپ و راه حل های آن برای شما شرح می دهیم. هنگامی که شاهد داغ شدن باطری لپ تاپ خود هستید بهتر است برنامه های خود را سریعا بسته و برای مدتی لپ تاپ را خاموش کنید. یکی از دلایل این مسئله استفاده از برنامه های متعدد با حجم بالا است. قدیمی بودن باطری، ضعیف بودن فن لپ تاپ، پرز گرفتن و تمیز نبودن قطعات و فن و عدم اتصال صحیح شارژر یا پورت ها به لپ تاپ می توانند دلایل داغ شدن باتری لپ تاپ و دمای بالای ان باشند. کافیست هر یک از این موارد را مورد بررسی قرار دهید تا به سادگی در این مرحله عیب یابی را انجام داده و این مشکل را حل کنید.

نکاتی در رابطه با باطری لپ تاپ

بهتر است که لپ تاپ را بیش از اندازه شارژ نکرده و البته تا صفر شدن شارژ باتری ان نیز صبر نکنید. به عبارتی دیگر قبل از تخلیه کامل باتری، ان را شارژ کنید. گاهی باطری لپ تاپ خود را کالیبره کنید. یعنی در صورتی که دائم از لپ تاپ خود استفاده کرده و ان را شارژ میکنید، پس از شارژ های متعدد یک بار اجازه دهید شارژ باتری کاملا تخلیه شود. این کار سبب افزایش طول عمر باتری لپ تاپ نیز می شود. اتصالات شارژر لپ تاپ و کابل ان را مورد بررسی قرار دهید و همیشه مراقب باشید که سالم بوده و به درستی به یکدیگر متصل شده باشند. از کابل شارژر و شارژر به خوبی مراقبت کنید و از آسیب ان جلوگیری کنید. بهتر است به بروزرسانی درایورها و سیستم عامل توجه کرده و از اپدیت آنها غافل نشوید.

گاهی بیش از حد شارژ کردن لپ تاپ، عدم جا افتادن دقیق و درست باتری در لپ تاپ، تمیز نبودن و پرز گرفتن فن، عدم بروز بودن درایور ها، ایرادات در اتصالات شارژر، پارگی و اسیب به کابل شارژر و… سبب ایجاد مشکلاتی در باطری لپ تاپ می شود. ما در این نگارش برای شما از مشکلات باتری لپ تاپ و راه حل های آن صحبت کردیم. با مطالعه این مقاله به اطلاعات خوبی در رابطه با باطری لپ دست پیدا می کنید. گفتنی است بسیاری از مشکلات رخ داده در لپ تاپ توسط خود شما قابل شناسایی است و می توانید با مهارت خود مسائل رخ داده را حل کنید. لازم به ذکر است در صورتی که نمی توانید عیب یابی سیستم را به درستی انجام دهید حتما از فردی متخصص و خبره در این زمینه کمک بگیرید.

خدمات کلینیک صفر و یک