متأسفانه امروزه تهدیدات هک شدیدتر و پیچیده تر شده اند. هرچه کسب ‌و کار ها بیشتر به فناوری تکیه کنند، ریسک ‌ها بیشتر می‌شود. خوشبختانه، سازمان ‌ها راه‌ های متعددی برای کمک به دفاع از خود و محافظت از داده ‌های حیاتی در برابر هکرها دارند. در ادامه نکات امنیتی برای حفاظت از لپتاپ، موبایل و تبلت خود در برابر تهدیدات آنلاین بیان شده است.

هکرهای کامپیوتری چیست؟

قبل از هر چیزی باید بدانیم دستگاه خود را باید در برابر چه کسانی ایمن کنیم. هکرهای کامپیوتری برای سرقت، تغییر یا حذف اطلاعات به دستگاه های متصل به اینترنت مانند رایانه، تبلت و گوشی های هوشمند نفوذ می کنند. هکرها معمولاً برای اهداف پلید دستگاه‌ ها راه پیدا می‌کنند. (با این حال، یک استثناء به اصطلاح هکرهای کلاه سفید هستند که شرکت ها آنها را استخدام می کنند تا به دستگاه های آنها نفوذ کنند تا نقص های امنیتی را پیدا کنند که باید برطرف شوند.)

هکرها اغلب بدافزار ها را برای سرقت، تغییر یا حذف اطلاعات در دستگاه های شما نصب می کنند. حتی ممکن است ندانید که آنجاست. آن‌ها ممکن است قبل از اینکه شما در مورد یک نفوذ اطلاعاتی بدانید، به داده‌ های ارزشمند شما دسترسی داشته باشند.

چگونه می توان رایانه خود را در برابر هکرها ایمن کنید؟

1- نرم افزار آنتی ویروس را برای خنثی کردن هکرها نصب کنید

نرم افزار آنتی ویروس یک ضرورت امنیت سایبری برای مشاغل کوچک است. ویروس ها و بدافزار های کامپیوتری همه جا هستند. برنامه های آنتی ویروس از رایانه شما در برابر کد یا نرم افزارهای غیرمجاز که ممکن است سیستم عامل شما را تهدید کند محافظت می کنند.

نرم افزار آنتی ویروس با شناسایی تهدیدات برای اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شما، نقش مهمی در محافظت از سیستم شما ایفا می کند. برخی از برنامه‌ های آنتی ویروس پیشرفته به‌ روزرسانی ‌های خودکار را ارائه می ‌کنند و از دستگاه شما در برابر ویروس ‌های جدیدی که روزانه ظاهر می‌شوند محافظت می‌کنند.

2- از رمزهای عبور پیچیده برای جلوگیری از نفوذ به شبکه استفاده کنید

استفاده از رمز های عبور قوی یک راه بسیار مهم برای جلوگیری از نفوذ به شبکه است. هرچه گذرواژه ‌های شما امن‌تر باشند، حمله هکرها به سیستم شما سخت‌تر می‌شود. رمز های عبور ایمن معمولا طولانی تر و پیچیده تر هستند. از رمز عبوری با حداقل هشت کاراکتر و ترکیبی از اعداد، حروف بزرگ و کوچک و نمادهای رایانه استفاده کنید.

3- سیستم عامل، برنامه ها و مرورگر خود را به روز نگه دارید

همیشه به روزرسانی های سیستم عامل را انجام دهید. اکثر به روز رسانی ها شامل اصلاحات امنیتی هستند که از دسترسی هکرها و سوء استفاده از داده های شما جلوگیری می کنند. اپلیکیشن ها هم همینطور.

مرورگر های وب امروزی به طور فزاینده ای پیچیده شده اند، به ویژه در مورد حفظ حریم خصوصی و امنیت. علاوه بر نصب تمام به روزرسانی های جدید، تنظیمات امنیتی مرورگر خود را بررسی کنید.

4- برای جلوگیری از نفوذ هکرها به سیستم خود، هرزنامه را نادیده بگیرید

مراقب پیام ‌های ایمیل طرف ‌های ناشناس باشید و هرگز روی پیوندها کلیک نکنید یا پیوست‌ هایی را که همراه آنها هستند را باز نکنید. فیلترهای هرزنامه صندوق ورودی در جذب آشکارترین هرزنامه ها خوب شده اند. اما ایمیل‌های فیشینگ پیچیده‌تر که شبیه دوستان، همکاران و کسب‌وکار های مورد اعتماد شما (مانند بانک شما) هستند رایج شده‌اند، بنابراین چشمان خود را برای هر چیزی که مشکوک به نظر می‌رسد باز نگه دارید.

5- از رایانه خود برای بازسازی در صورت لزوم نسخه پشتیبان تهیه کنید

اگر کسب و کار شما در حال حاضر از هارد دیسک خود نسخه پشتیبان تهیه نمی کند، فوراً شروع کنید. در صورتی که هکر ها با موفقیت از سیستم شما عبور کرده و آن را سطل زباله کنند، تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات شما بسیار مهم است.

همیشه اطمینان حاصل کنید که می توانید در سریع ترین زمان ممکن پس از هر گونه نقض یا از دست دادن داده ها را بازسازی کنید. ابزارهای پشتیبان گیری ساخته شده مکان های خوبی برای شروع هستند. یک هارد دیسک پشتیبان خارجی نیز می تواند فضای کافی را برای عملکرد صحیح این ابزارها فراهم کند. علاوه بر این، پشتیبان‌گیری در سیستم پشتیبان‌گیری ابری Google یکپارچه و ساده است.

6- ماشین ها را خاموش کنید تا به یک هدف هکر کمتر قابل مشاهده تبدیل شوید

اگر یک شرکت پیچیده مبتنی بر اینترنت را اداره نمی‌کنید، دستگاه خود را در طول شب یا در زمان ‌های طولانی که کار نمی‌کند خاموش کنید. وقتی همیشه روشن است، رایانه شما یک هدف هکر قابل مشاهده تر و در دسترس تر است. خاموش کردن ارتباطی که ممکن است یک هکر با شبکه شما برقرار کرده باشد را از بین می برد و هر گونه شرارت احتمالی را مختل می کند.

چگونه می توانیم گوشی/تبلت خود را در برابر هکرها ایمن کنیم؟

بقیه نکات ما به ایمن سازی دستگاه های تلفن همراه و تبلت ها در برابر هکرها می پردازد که به اقدامات امنیتی منحصر به فردی نیاز دارد. نکات مدیریت دستگاه زیر را در نظر بگیرید.

1- برای محافظت از دستگاه خود بلوتوث را خاموش کنید

وقتی از بلوتوث استفاده نمی کنید، آن را خاموش کنید. روشن نگه داشتن بلوتوث، درب دیگری را به روی هکرهای رایانه باز می کند.

2- از وای فای عمومی ناامن استفاده نکنید

Wi-Fi ناامن یک خطر جدی امنیت سایبری در هنگام سفر برای کار یا کار دور از دفتر است. شبکه های وای فای پرکاربرد و بدون رمز عبور هیچ ویژگی امنیتی ندارند. به این ترتیب، آنها اهداف اصلی برای هکرهای رایانه هستند.

3- یک برنامه امنیتی را در تلفن یا دستگاه خود دانلود کنید

همانطور که باید فایروال، نرم افزار آنتی ویروس و بسته ضد جاسوس افزار را روی رایانه خود نصب کنید، یک برنامه امنیتی را روی تلفن خود نصب کنید.

4- برای محافظت از دستگاه خود از رمز عبور بهتری استفاده کنید

کد های باز کردن قفل مانند 0000 و 1234 به راحتی قابل یادآوری هستند، اما حدس زدن آنها نیز آسان است. در عوض، یک رمز عبور شش عددی به ‌طور تصادفی تولید شده را انتخاب کنید.

5- تکمیل خودکار را در دستگاه خود خاموش کنید

تکمیل خودکار ویژگی است که حدس می‌زند چه چیزی تایپ می‌کنید و کلمه، عبارت یا اطلاعات دیگر را برای شما تکمیل می‌کند. در حالی که این ابزار راحت است، اما آدرس ایمیل، آدرس پستی، شماره تلفن و سایر اطلاعات مهم شما را در اختیار هکرها قرار می دهد.

6-تاریخچه مرور خود را در دستگاه خود پاک کنید

مرورگر وب تلفن همراه شما مانند رایانه شما دارای سابقه مرور است. اغلب آن را پاک کنید از جمله کوکی ها و فایل های ذخیره شده تا در صورت نفوذ به گوشی شما، حداقل اطلاعات ممکن را در اختیار هکرها قرار دهید.

همانطور که تکنولوژی به سرعت در حال تغییر است (به ویژه با ظهور سیستم های هوش مصنوعی) هکرها و روش های حمله آنها احتمالا تغییر خواهند کرد. نکاتی که در مقاله بالا بیان شد به شما کمک می کند تا دستگاه خود را ایمن تر سازید تا از دستیابی هکر ها به اطلاعات شما جلوگیری شود.

خدمات کلینیک صفر و یک