این روزها دستگاه های الکترونیکی برای بسیاری از ما به یک همراه روزمره تبدیل شده است. داخل کیف ما می روند و به دفتر، کافی شاپ و اتاق کنفرانس می روند. با این همه تحرک، دستگاه شما به ویژه در برابر تصادفات و حوادث ناگوار آسیب پذیر است. بنابراین، چه در حال سفر به سراسر جهان باشید و چه فقط بین خانه و محل کار در حال رفت و آمد هستید، در اینجا چند نکته برای جلوگیری از خرابی لپتاپ، موبایل و تبلت شما آورده شده است.

چگونه از خراب شدن لپ تاپ جلوگیری کنیم؟

1. یک کیف قابل اعتماد برای حمل لپ تاپ خود تهیه کنید

لپ‌تاپ‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به راحتی قابل حمل کردن باشند. بنابراین، منطقی است که اولویت اول شما در مراقبت از دستگاه خود، خرید یک روش محافظتی برای حمل آن باشد. یک کیف لپ‌ تاپ خوب دارای محفظه‌ های پددار خواهد بود که به طور خاص برای یک لپ‌تاپ با اندازه مناسب طراحی شده‌اند. شما نمی خواهید لپ تاپ شما در محفظه ای که برای آن خیلی بزرگ است، تکان بخورد. می‌توانید از بین مدل‌های مختلفی از جمله کوله‌پشتی، کیف‌ های رو دوشی و کیف ‌های دسته دار یکی را انتخاب کنید.

2. از کیبورد خود محافظت کنید

آیا متوجه جمع شدن گرد و غبار در اطراف کلیدهای صفحه کلید خود شده اید؟ در مورد خرده های تنقلاتی که در حین کار از آن لذت می برید چطور؟ آلودگی ها می توانند از طریق صفحه کلید وارد لپ تاپ شما شده و در داخل آن تجمع کنند. بنابراین یک پوشش ساده می تواند تفاوت زیادی در عملکرد طولانی مدت دستگاه شما ایجاد کند.

3.لپ تاپ خود را همیشه به برق وصل نگذارید

شاید عجیب به نظر برسد که دائماً وصل کردن لپ‌تاپ به برق، باتری شما را به مرور زمان از بین می ‌برد، اما این حقیقت دارد. شارژ مداوم باعث ایجاد گرما در لپ تاپ و کاهش عمر باتری می شود. بنابراین، بهترین کار این است که لپ ‌تاپ خود را فقط زمانی که نیاز به شارژ دارد وصل کنید.

4. اجازه ندهید دستگاه خیلی گرم شود

لپ‌تاپ‌ها دارای فن‌های کوچک داخلی هستند تا دستگاه‌ها را خنک نگه دارند، اما اگر دستگاه‌ها بیش از حد کار کنند، این برای جلوگیری از داغ شدن کافی نیست.

برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد لپ تاپ، هرگز نباید:

  • دستگاه را برای مدت طولانی بدون وقفه اجرا کنید. اگر ساعت‌ های طولانی از لپ‌تاپ خود استفاده می‌کنید و متوجه می ‌شوید که شروع به گرم شدن بیش از حد می‌کند، بهتر است آن را خاموش کنید و کمی زمان دهید تا خنک شود.
  • لپ تاپ خود را در جایی گرم قرار ندهید. قرار دادن رایانه در معرض نور خورشید یا در مناطق گرم مانند اتومبیل، فاجعه است. گرمای بیش از حد بر عملکرد اجزای داخلی دستگاه تأثیر می گذارد و به طور موثر خطر آسیب را افزایش می دهد.
  • وقتی لپ تاپ روشن است، فن را مسدود نکنید. همیشه باید از گذاشتن کامپیوتر خود بر روی سطوح پارچه ای که فن برای گردش هوای خنک مشکل دارد، خودداری کنید.

5. از ضربه خوردن به آن جلوگیری کنید

فقط به این دلیل که پول زیادی برای لپ‌تاپ خود پرداخت کرده‌اید، به این معنی نیست که این مخزن فلزی است که می‌توانید بدون نگرانی از آن استفاده کنید. علی رغم ظاهر لپ تاپ شما، هنوز هم بسیار ظریف است و باید با نهایت دقت رفتار شود. علت اصلی آسیب لپ‌تاپ، استفاده نادرست از طریق زمین خوردن یا درمان خشن است.

6. سوء مدیریت کابل شارژ، یکی از رایج ترین مقصران آسیب لپ تاپ

چگونه یک کابل شارژ می تواند بر عملکرد و عملکرد کلی لپ تاپ شما تأثیر بگذارد؟

همانطور که از نام آن پیداست، کابل شارژ وظیفه تامین انرژی لپ تاپ شما را بر عهده دارد.

بنابراین، اگر کابل آسیب ببیند، لپ تاپ همانطور که انتظار می رود شارژ نمی شود و منجر به نتایج ناخواسته مانند آسیب تدریجی باتری می شود.

بهترین راه برای جلوگیری از سوء استفاده از کابل های شارژ این است که:

  • هنگامی که کامپیوترتان وصل است هرگز آن را جابه‌جا نکنید. اگر زمانی که لپ‌تاپ خود را به برق متصل می‌کنید دائماً آن را برمی‌دارید، این می‌تواند کابل را منحرف کند و به تدریج به پورت شارژ آسیب برساند.
  • از فشار دادن کابل شارژ خود خودداری کنید.
  • هنگامی که فرآیند شارژ کند شد، کابل شارژ را بلافاصله تعویض کنید. وقتی کابل مقدار ولتاژ مناسبی به باتری نمی دهد، می تواند منجر به داغ شدن بیش از حد و آسیب تدریجی باتری شود و عمر مفید دستگاه را کاهش دهد.

در نهایت مهم است که مراقب کابل های خود باشید تا مطمئن شوید که به لپ تاپ خود آسیبی نرسانید.

نکاتی برای سالم ماندن موبایل/ تبلت

1. از یک قاب با کیفیت برای محافظت از دستگاه خود استفاده کنید

دستگاه خود را قبل از وقوع فاجعه به درستی محافظت کنید. از یک قاب بادوام و ضد آب برای محافظت از دستگاه خود استفاده کنید.همچنین مطمئن شوید که صفحه نمایش گوشی یا (تبلت) خود را با یک محافظ صفحه نمایش خوب بپوشانید. استفاده از محافظ صفحه نمایش شیشه ای سطح ایمنی بیشتری را به شما می دهد.

2. از بردن دستگاه خود به حمام خودداری کنید

حمام یک منطقه کابوس برای ایمنی تلفن است. اگر تلفن خود را کاملاً در اتاق دیگری رها کنید، ایمن‌تر است. تمام وسایل الکترونیکی باید دور از آب های آزاد نگهداری شوند. ممکن است از استفاده از تلفن در وان حمام خودداری کنید، اما حتی زمانی که دوش می‌گیرید، قطرات بخار می ‌توانند تلفنی را که بی‌گناه روی پیشخوان نشسته است خراب کنند.

3. هرگز با تلفن خود نخوابید

قرار دادن گوشی زیر بالش در شب یک خطر آتش سوزی خطرناک است. تلفن شما می‌تواند از گرمای بدن، بالش‌ها و پتوها، برق کارت شارژ و حتی برنامه‌هایی که در پس‌زمینه در حال اجرا هستند، گرم شود. همه اینها در کنار هم این امکان را دارند که گوشی شما را بیش از حد داغ کنند و به سخت افزار آسیب وارد کنند و مهمتر از آن، به عنوان یک خطر برای شما در هنگام خواب عمل کنند.

4. از قرار دادن دستگاه خود در دمای خیلی کم یا زیاد خودداری کنید

نگه داشتن گوشی/ تبلت در دمای ایمن برای افزایش عمر آن حیاتی است. گرمای بیش از حد می تواند منجر به مشکلات طول باتری، مشکلات برق و آسیب سخت افزاری شود. اگرچه دمای بسیار سرد ممکن است همان آسیب داخلی را ایجاد نکند، اما همچنان می تواند به باتری شما آسیب برساند.

5. همیشه از تکنیک های شارژ مناسب استفاده کنید

تغییرات کوچک در روش شارژ شما می تواند تفاوت عمده ای در طول عمر دستگاه شما ایجاد کند. بسیاری از مردم نمی دانند که در واقع امکان شارژ بیش از حد گوشی هوشمند با وصل نگه داشتن آن پس از شارژ کامل وجود دارد. همچنین مهم است که سیم شارژ را به آرامی وصل کنید. خشن بودن با شارژر می تواند نه تنها به سیم بلکه به خود دستگاه شما آسیب برساند.

هر یک از این نکات راه بسیار خوبی برای جلوگیری از آسیب به دستگاه الکترونیکی خود با ایجاد یک تغییر کوچک در نحوه استفاده از آن ارائه می دهد. در حقیقت، اگرچه تصادفات اغلب اتفاق می‌افتند، اما اگر سرعت خود را کم کنیم و از قبل به اقدامات خود فکر کنیم، می‌توان از اکثر حوادث مربوط به لپ تاپ، موبایل و تبلت جلوگیری کرد.

خدمات کلینیک صفر و یک