همانطور که می دانید به راه اندازی سیستم کامپیوتر یا لپ تاپ، بوت می گویند. بوت (boot)، بوتینگ (startup booting)، یوتاب (boot up) و استارتاپ (startup) از دیگر عناوینی است که برای بیان این موضوع به کار می رود. بوت شدن شامل پروسه ای از روشن کردن لپ تاپ تا رسیدن به سیستم عامل لپ تاپ است. این پروسه راه اندازی لپ تاپ به این صورت است که با فشردن دکمه پاور لپ تاپ اغاز می شود در ابتدا به کلیه قطعات برق رسانی می شود سپس کلیه قطعات بررسی شده و بایوس هارد دیسک نیز برق رسانی شده و سیستم عامل راه اندازی می شود و در سیستم شما لود شده و بالا می اید. نهایتا صفحه نمایشگر برای شما ظاهر شده و کلیه نرم افزارهای سیستم شما پیکربندی و راه اندازی می شوند. هرگونه اختلال در هر یک از این بخش ها برای شما به صورت پیغامی ناشی از مشکلات بوت لپ تاپ ظاهر می شود. مشکلات بوت لپ تاپ می تواند دلایلی همچون عدم بورز بودن درایورها، ویروس ها و… داشته باشد. اگر به دنبال دلایل هستید که بدانیم چگونه مشکلات بوت لپ تاپ را حل کنیم؟ باید گفتی برخی از این راه حل ها عبارتند از نصب انتی ویروس، نصب مجدد ویندوز و… . با این حال جای نگرانی نیست و در این مقاله به بیان مشکلات بوت و روش هایی که بدانیم می توان چگونه مشکلات بوت لپ تاپ را حل کنیم؟ پرداخته شده است.

چرا در لپ تاپ مشکلات بوت رخ می دهد و چگونه مشکلات بوت لپ تاپ را حل کنیم؟ 

همان طور که می دانید ممکن است اختلالات و نواقصی در هنگام کار با لپ تاپ رخ دهد. این اختلالات گاهی ممکن است عوامل خارجی و سخت افزاری و گاهی ممکن است عوامل نرم افزاری داشته باشند. پیدا کردن دلایل این رخداد ها و عیب یابی ان ها و سپس حل و فصل این عیوب و به عبارتی پاسخ به این سوال که چگونه مشکلات بوت لپ تاپ را حل کنیم؟ نیاز به مهارت و دقت کافی دارد. در ادامه به برخی از مشکلات بوت لپ تاپ و نحوه چگونگی رفع ان ها می پردازیم.

چرا در لپ تاپ مشکلات بوت رخ می دهد و چگونه مشکلات بوت لپ تاپ را حل کنیم؟ 

خاموش شدن یا ریستارت شدن لپ تاپ

خاموش شدن یا ریستارت شدن لپ تاپ به محض روشن شدن لپ تاپ می تواند گویای اینکه لپ تاپ دچار مشکل بوت شده است، باشد و باید این فکر باشیم که چگونه مشکلات بوت لپ تاپ را حل کنیم؟ هنگامی که به محض روشن شدن لپ تاپ سیستم کاملا لود نشده و خاموش یا ریستارت می شود باید بدانیم که این مسئله از جانب بوت لپ تاپ است و باید مجددا ویندوزی جدید بر روی لپ تاپ نصب و راه اندازی کنید. در صورتی که با این کار مجددا شاهد ریستارت ها و خاموش شدن های مکرر به محض روشن شدن لپ تاپ باشید این مسئله جنبه سخت افزاری داشته و باید عیب یابی سخت افزاری صورت گیرد.

آبی رنگ شدن صفحه نمایش

به یکباره نمایش صفحه ابی رنگ در لپ تاپ می تواند گویای این باشد که سیستم لپ تاپ شما در بوت شدن دچار خطا و مشکل است. این ایراد می تواند در اثر ویروس ها، بدافزارها، عدم بروز درایورها و… رخ دهد. در صورتی که می خواهید بدانیدکه در این مواقع چگونه مشکلات بوت لپ تاپ را حل کنیم؟ باید گفت با نصب و راه اندازی یک انتی ویروس بر روی لپ تاپ، بروز رسانی درایورهای لپ تاپ، بروز رسانی ویندوز و…. می توانید سیستم خود را از رخداد صفحه نمایش در امان نگه دارید. 

ارور NoBootableDevice

هنگامی که با این ارور مواجه می شوید اگر اندکی عبارت NoBootableDevice را جستجو کنید متوجه خواهید شد که این خطا مربوط به بوت لپ تاپ شما است. برای این منظور  و در این شرایط که چگونه مشکلات بوت لپ تاپ را حل کنیم؟ می توانیم به تنظیمات بایوس لپ تاپ رفته و بوت لپ تاپ را روی هارد قرار دهیم. در صورتی که از این طریق مشکل بوت لپ تاپ حل نشود لپ تاپ در قسمت هارد دچار اسیب شده است. راه دیگر برای رفع این ارور تعمیر و یا نصب مجدد ویندوز است.

پاسخ های دیگر برای پرسش چگونه مشکلات بوت لپ تاپ را حل کنیم؟

از دیگر پاسخ ها به این سوال که چگونه مشکلات بوت لپ تاپ را حل کنیم؟ و همچنین راه حل هایی که می توانیم برای مشکلات بوت لپ تاپ در نظر بگیریم عبارت است از بررسی منبع برق و باتری لپ تاپ، حذف دستگاه های خارجی متصل به لپ تاپ، بررسی هارد دیسک، بررسی لپ تاپ از طریق سیف مود. این موارد می توانند برای حل مشکل بوت لپ تاپ اقداماتی مفید و کاربردی باشند.

کلام آخر

در این مقاله پیرامون این مسئله که چگونه مشکلات بوت لپ تاپ را حل کنیم؟ راه حل ها و راه  کارهایی برای شما شرح داده و بیان کردیم. همانطور که پیش تر اشاره کردیم مشکلاتی که برای بوت کردن لپ تاپ رخ می دهد و غالبا به صورت ارور، ریستارت  و خاموش شدن های مکرر، صفحه ابی رنگ و… نمایش داده می شود می تواند دلایلی نرم افزاری یا سخت افزاری داشته باشد. از این رو با بررسی دقیق ارورهایی که رخ می دهد می توان عیب یابی سیستم را به خوبی انجام داده و در جهت رفع و حل ان ها تلاش کنید. حل این مشکل گاهی با دانش فنی مبتدی انجام پذیر است و گاهی نیاز به تجربه کافی و تسلط بر سخت افزار و نرم افزار لپ تاپ است تا بتوان مشکلات بوت لپ تاپ را حل کنید.

خدمات کلینیک صفر و یک