این روزها لپ تاپ ها به عضو اصلی در هر فعالیتی تبدیل شده اند و در غالبا کسب و کارها از صنعت گرفته تا دانشگاه و…. به کار می روند. لپ تاپ ها، کامپیوترهایی سبک، کم حجم، پرسرعت و با کیفیت هستند که بخش زیادی از برنامه های هر فرد را گسترش می دهند. لپ تاپ ها که دستگاه هایی متشکل از نرم افزار و سخت افزار دارای قابلیت ها و همچنین حساسیت هایی هستند. درایور ها در این میان وظیفه هماهنگی سخت افزار و نرم افزار را به عهده دارند. درایورها در واقع شامل مجموعه ای از برنامه های مدیریت و شناسایی هستند. برخی قطعات مربوط به درایورها عبارتند از پورت ها،کارت صدا، کارت شبکه و کارت گرافیک و…. . گاهی شرکت های سازنده لپ تاپ درایورهای مورد نیاز لپ تا را در قالب یک دی وی دی به همراه لپ تاپ ارائه می دهند. همانطور که اشاره شد درایور ها هماهنگی بین نرم افزار و سخت افزار را به عهده دارند از این رو وجود هر بخش بدون نصب درایورش یا برعکس عمل کار کردی ندارد از این رو  سخت افزار با نصب درایور ان ها مورد استفاده قرار می گیرند. نصب درایور ها به سادگی امکان پذیر است. لازم به ذکر است که گاهی لپ تاپ ها در رابطه با درایورها دچار مشکل و اختلال می شوند. ما در این مقاله پیرامون اینکه چگونه مشکلات درایورهای لپ تاپ را حل کنیم؟ مطالبی تقدیم حضورتان می کنیم.

روش هایی برای حل مشکلات درایور های لپ تاپ

خرابی درایوها و عدم کارکرد صحیح آنها سبب اختلال در ویندوز و ایجاد مشکلاتی در عملکرد لپ تاپ می شود. از این رو هنگام رخداد اختلال در هر یک از درایورهای لپ تاپ باید به دنبال پاسخی برای این سوال که چگونه مشکلات درایورهای لپ تاپ را حل کنیم؟ باشیم. در ادامه روش هایی برای حل مشکلات درایورهای لپ تاپ عنوان و شرح داده می شود.

روش هایی برای حل مشکلات درایور های لپ تاپ

به روز کردن درایورها

یکی از پاسخ های ساده و عملی به سوال “چگونه مشکلات درایورهای لپ تاپ را حل کنیم؟”  به روز کردن درایورها است. اگر درایورها به روز نبوده و قدیمی باشند هریک از بخش های وابسته به ان نظیر کارت گرافیک، کارت صدا و…. دچار اشکال می شوند. به روز کردن درایورها به سهولت امکان پذیر است. برای این منظور کافیست به دیوایس منیجر در کنترل پنل رفته و در بخش درایور ها، اپدیت درایور را انجام دهید.

نصب مجدد درایورها

نصب مجدد درایورها در صورتی که بروز رسانی ان ها کمکی به اینکه چگونه مشکلات درایورهای لپ تاپ را حل کنیم؟ نکردند، راه حل مناسبی است. برای نصب مجدد درایورها لازم است به دیوایس منیجر و بخش درایورها رفته سپس درایور یا درایورهایی را که دچار مشکل هستند یکی یکی انتخاب کرده و سپس ان را توسط  راست کلیک کردن گزینه  Uninstall ان را غیر فعال کنید. سپس سیستم را مجدد راه اندازی کنید. لازم به ذکر است شما می توانید درایورها را از سایت سازنده لپ تاپ دانلود کرده و برای نصب و راه اندازی و یا اپدیت از آنها استفاده کنید. 

Troubleshooter

Windows Troubleshooter فرایندی برای عیب یابی و تعمیر درایورهای خراب است. اصلاح و تعمیر درایورهای خراب  توسط  Troubleshooter راه حلی است برای اینکه بدانیم چگونه مشکلات درایورهای لپ تاپ را حل کنیم؟.می توانید برای این منظور به کنترل پنل رفته و  گزینه Troubleshooter را انتخاب کنید تا به صورت اتومات ویندوز و درایورهای شما را عیب یابی کند. این راه نیز از جمله راه های ساده برای پاسخ به اینکه چگونه مشکلات درایورهای لپ تاپ را حل کنیم؟ خواهد بود.

استفاده  از آنتی ویروس ها

آنتی ویروس ها ابزاری مناسب برای کاهش اختلالات لپ تاپ در مقابل ویروس ها و بدافزار ها هستند که به طرق مختلف به سیستم شما راه پیدا کرده اند. با نصب آنتی ویروس ها می توانید از اختلالات ناگهانی در لپ تاپ خود جلوگیری کنید. آنتی ویروس ها می توانند ویروس ها را  رصد کرده و پاسخی به اینکه چگونه مشکلات درایورهای لپ تاپ را حل کنیم؟ هستند. با نصب آنتی ویروس ها از مشکلات مربوط به درایورها جلوگیری کرده و حل مشکلات لپ تاپ را سرعت می بخشید و می توان گفت تا حد امکان مشکلات مربوط به درایورها را می توانید کاهش دهید. 

آپدیت ویندوز

و اما اگر به دنبال ساده ترین و عملی ترین راه کار برای اینکه چگونه مشکلات درایورهای لپ تاپ را حل کنیم؟ هستید میتوانید گزینه اپدیت ویندوز را انتخاب کنید. اپدیت ویندوز راه حلی موثر در حل مشکلات مربوط به درایور ها است. برای این منظور به تنظیمات لپ تاپ و سپس به Update & Security بروید و در این بخش  Windows Update  را انتخاب کنید. به View optional updates رفته و نهایتا دانلود و نصب را انتخاب کنید. نتیجتا شاهد اپدیت و رفع اشکالات ویندوز و درایورهای ان خواهی بود. از این رو این سوال که “چگونه مشکلات درایورهای لپ تاپ را حل کنیم؟”  پاسخی دقیق نظیر “اپدیت ویندوز” را خواهد داشت.

کلام آخر

در این مقاله پاسخ هایی کارآمد برای این سوال که چگونه مشکلات درایورهای لپ تاپ را حل کنیم؟ ارائه شده است. در این رابطه سعی بر ان داشتیم تا راهکارها و روش های ساده و موثر برای رفع اشکالات درایورها و همچنین جلوگیری از اختلال در درایور ها برای شما جمع آوری کنیم. گفتنی است با بروز رسانی مرتب ویندوز و درایورها و نصب آنتی ویروس بر روی سیستم  خود می توانید از بسیاری مشکلات سیستمی در لپ تاپ جلوگیری کنید.

خدمات کلینیک صفر و یک