کامپیوترها امروزه بخش جدانشدنی در صنعت، دانشگاه ها، بانک ها و ادارات و… هستند. این ادوات کاربردی بسیار سودمند و موثر بر فعالیت های بشر هستند. کامپیوترها امروزه در انواع مختلف صنعتی و اداری و.. و به شکل های رومیزی و لپ تاپ در دسترس هستند. لپ تاپ ها و کامپیوترها دارای تنوع در ساختار، ویژگی ها، سیستم عامل ها و نرم افزارها و… هستند. کامپیوترها و لپ تاپ ها دارای بخش های اصلی سخت افزاری مانند صفحه نمایش، صفحه کلید، ریزپردازنده ها، هارد و…. هستند. عملکرد صحیح هر یک از این بخش ها منجر به عملکرد کلی کامپیوتر به طور صحیح می شود. از این رو صحت عملکرد هریک بسیار مهم بوده و درصورت ایجاد خلل در هریک می توان شاهد عدم کارایی صحیح کامپیوتر یا لپ تاپ باشیم. در این مقاله به صفحه کلید و اشکالاتی که ممکن است در ان رخ دهد می پردازیم. همچنین راجع به اینکه چگونه مشکلات صفحه کلید را رفع کنیم؟ خواهیم پرداخت. پیش از هرچیز خوب است بدانید که مشکلات بوجود آمده در صفحه کلید می تواند نرم افزاری و سخت افزاری باشد. با دانستن هر یک می توانیم ساده تر مشکلات صفحه کلید را عیب یابی و رفع کنیم.

دلایل غیر فعال شدن صفحه کلید

غیر فعال شدن صفحه کلید میتواند ناشی از نرم افزار و یا سخت افزار سیستم شما باشد. از این رو اگر می خواهید بدانید که چگونه مشکلات صفحه کلید را رفع کنیم؟ باید ابتدا دلایل غیرفعال شدن صفحه کلید را دانسته و به نحوی عیب یابی سیستم را انجام دهیم. برای این منظور در ادامه برای شما به برخی از دلایل که منجر به مشکلاتی در صفحه کلید می شود و همچنین راه کار هایی پیرامون اینکه چگونه مشکلات صفحه کلید را رفع کنیم؟ را بیان کرده ایم.

دلایل غیر فعال شدن صفحه کلید

نصب درایور صفحه کلید

نصب درایور مربوط به صفحه کلید، بروز رسانی درایور صفحه کلید از جمله راه هایی است که توسط ان میتوانیم به این که چگونه مشکلات صفحه کلید را رفع کنیم؟ دست پیدا کنیم. این کار را می توانید با استفاده از کنترل پنل انجام دهید. با بروزرسانی و نصب مجدد درایور مشکل غیر فعال شدن صفحه کلید برای شما حل خواهد شد. راه دیگر این است که به کنترل پنل و درایور کی بورد رفته و درایور ان را غیرفعال و حذف کنید. در این صورت با ریستارت کردن لپ تاپ مجددا درایور کیبورد نصب و فعال می شود.

استفاده از آنتی ویروس

آنتی ویروس ها گاهی حل کننده مشکلات نرم افزاری می شوند چرا که ویروس ها و بدافزار ها می توانند عامل غیرفعال شدن کیبورد شوند. کافیست که انتی ویروس را نصب و در سیستم خود راه اندازی کنید تا ویروس ها و بدافزارهای سیستم شما را اسکن کند. ویروس ها گاهی از طریق وب سایت های غیر ایمن، فلش مموری هایی که توسط عاملی ویروسی شده اند و…. به سیستم شما راه پیدا می کنند و موجب از کار افتادن برخی درایورها و اختلال در سیستم شما شوند.

درگاه اتصال کیبورد

گاهی اتصال کیبورد به سیستم شما به درستی صورت نگرفته است. در صورتی که از کیبوردهای سیم دار استفاده می کنید از صحت کابل و پورت یو اس بی آن مطمئن شوید. کافیست کیبورد را به کامپیوتری دیگر وصل کرده و از سالم بودن ان مطمئن شوید. در صورتی که کیبورد و کابل ان سالم بوده و کاملا درست عمل می کند وقت ان رسیده که پورت یو اس بی سیستم خود را مورد بررسی قرار دهید.اگر کیبورد شما از نوع بی سیم است شارژ ان و در واقع شارژ باتری ان را بررسی کنید. ممکن است اتمام شارژ باتری کیبورد شما منجر به غیر فعال شدن اتصال ان به سیستم شما شده باشد.

دکمه NumLock

اگر متوجه شدید که تعدادی از دکمه های شما و در واقع دکمه های قسمت شماره در سیستم شما غیر فعال شده است می توانید دکمه NumLock را به عنوان گزینه ای مناسب برای رحل مشکلتان در نظر بگیرید. با فشردن این کلید و فعال کردن این بخش از صفحه کلید مشکلات تایپ اعداد در سیستم شما حل خواهد شد و به سادگی می توانید اعداد را تایپ کنید.

کلام آخر

در این مقاله پیرامون اینکه چگونه مشکلات صفحه کلید را رفع کنیم؟ بحث کردیم. راهکار و روش های متعددی برای رفع مشکلات اتصال به کیبورد بیان کردیم. همچنین به روش هایی برای عیب یابی کیبورد اشاره کردیم. با مطالعه این مقال می توانید از این موضوع مطلع شوید که برای پاسخ به این سوال که چگونه مشکلات صفحه کلید را رفع کنیم؟ باید جوانب سخت افزاری و نرم افزاری کامپیوتر را بررسی کنیم. 

خدمات کلینیک صفر و یک