کامپیوترها و لپ تاپ ها از دو بخش کلی سخت افزار و نرم افزار تشکیل شده اند. نرم افزار لپ تاپ شامل کلیه برنامه هایی است که در لپ تاپ نصب شده اند و می توان بر روی سیستم عامل ان ها را نصب کرد. سخت افزار لپ تاپ نیز شامل کلیه بخش های فیزیکی و قابل روئیت لپ تاپ هستند که اصلی ترین ان ها شامل صفحه نمایش، کیبورد، هارد دیسک، فن و….. است. هارد دیسک که وقتی صحبت از ان میشود اغلب با نام هارد نیز می شوید نوعی حافظه در لپ تاپ است که به دو نوع SSD و HDD وجود دارند. این نوع حافظه دائمی بوده و محل ذخیره انواع داده های شما در لپ تاپ تان است. از این رو هارد دیسک ها اجزای اصلی لپ تاپ ها هستند. گفتنی است که هارد ها در نوعی دیگر از دسته بندی داخلی(INTERNAL) و خارجی (EXTERNAL) هستند که هارد دیسک لپ تاپ همان هارد اینترنال است. گاهی ممکن است برای لپ تاپ شما مشکلاتی رخ دهد که مربوط به هارد دیسک لپ تاپ شما باشد. ما در این نگارش پیرامون این مشکلات و رفع آنها به شما مطالبی ارائه می دهیم تا بتوانیم به این سوال که چگونه مشکلات هارد دیسک لپ تاپ را رفع کنیم؟ پاسخ دهیم. همانطور که میدانید هرگونه تهدید برای هارد دیسک لپ تاپ ممکن است منجر به حذف و پاک شدن اطلاعات و دیتاهای شما شود. از این رو باید به این نکته توجه کنید که هارد دیسک بسیار آسیب پذیر است. بنابراین با مطالعه این مقاله با ما همراه باشید.

خراب شدن قطعات داخلی هارد دیسک

گاهی خراب شدن قطعات داخلی هارد دیسک است که به ان خرابی مکانیکی می گویند. این مسئله را گاهی با عنوان خراب شدن هد هارد دیسک نیز می شنوید. علائمی مانند صداهای غژ غژ و کلیک، هنگ کردن سیستم و… است. به محض اینکه متوجه چنین علائمی شدید بهتر است لپ تاپ را خاموش کنید تا دیتاهای شما با موفقیت  ذخیره و ریکاوری شوند. در صورتی که در این مرحله  به اینکه چگونه مشکلات هارد دیسک لپ تاپ را رفع کنیم؟ برای شما سوال است باید بگوییم که بهتر است به مراکز کامپیوتر رجوع کرده تا هارد دیسک شما را بازبینی، عیب یابی و تعمیر کنند.

خراب شدن قطعات داخلی هارد دیسک

خراب شدن هارد دیسک در اثر عوامل بیرونی

در بعضی مواقع یک اتفاق کوچک منجر به از بین رفتن و خرابی فیزیکی هارد دیسک لپ تاپ می شود در این وضعیت اگر به دنبال پاسخ سوال چگونه مشکلات هارد دیسک لپ تاپ را رفع کنیم؟ هستید در این بخش به شما پاسخ می دهیم. در صورتی که عوامل بیرونی مانند حرارت زیاد، شوک الکتریکی و ریختن مایعات و… برای لپ تاپ شما رخ داده است باید بگوییم که هارد دیسک ها در مقابل دما و اب اسیب پذیر هستند و احتمالا در اثر این اتفاق به طور جبران ناپذیری اطلاعات شما از دست می رود. باید توجه کنید که با دقت به حساسیت های لپ تاپ امکان اسیب به لپ تاپ را تا حد زیادی کاهش دهید. توجه کنید عدم تمیزی فن و پرز گرفتن و تهویه نامناسب سبب گرما وافزایش دمای درون لپ تاپ می شود بنابراین به اینکه فن به درستی کار می کند باید توجه کنید. زیرا در صورتی که هارد دیسک دچار اسیب و اختلال شود در ابتدا داده ها و اطلاعات شما از بین رفته و سپس چاره ای جز رجوع به مرکز کامپیوتر و تعمیر ان توسط یک فرد حرفه ای متخصص نیست.

خراب شدن هارد دیسک در اثر مشکلات نرم افزاری

ویروس ها و تغییر سیستم عامل گاهی منجر به اسیب به هارد دیسک می شوند. کندی سیستم، آبی شدن صفحه نمایش، ناپدید شدن دیتاها از علائم اسیب به هارد دیسک از طریق نرم افزار ها و ویروس ها است.  با استفاده از انتی ویروس، ارتقای سیستم عامل و تغییر نرم افزارهای اسیب زننده به هارد دیسک می توانید این مسئله که چگونه مشکلات هارد دیسک لپ تاپ را رفع کنیم؟ را حل و فصل کنید.

نکات و علائم کلی خراب شدن هارد دیسک در لپ تاپ

برخی نکات و علائم کلی در رابطه با خراب شدن هارد دیسک ها وجود دارد که شناخت آنها به اینکه چگونه مشکلات هارد دیسک لپ تاپ را رفع کنیم؟ کمک می کند. از جمله علائم و خرابی ها کندشدن هارد دیسک، بدسکتوری هارد دیسک، صدای نویز و غژ غژ در هارد، عدم شناسایی هارد توسط سیستم، ریختن مایعات بر روی سیستم، گرمای زیاد، ویروس ها و نرم افزار ها هستند. شما بر اساس اینکه چه مشکلی برای سیستم لپ تاپتان رخ داده می توانید درصدد اینکه چگونه مشکلات هارد دیسک لپ تاپ را رفع کنیم؟ برایید. لازم به ذکر است که پیش نیاز اینکه چگونه مشکلات هارد دیسک لپ تاپ را رفع کنیم؟ عیب یابی دقیق لپ تاپ است. پس از عیب یابی دقیق و شناخت مشکلی که در هارد دیسک رخ داده است می توانید به طرق و روش هایی ان را حل کرده و مجددا به انجام کارهای روزانه و  فعالیت خود با لپ تاپ ادامه دهید.

کلام آخر

آنچه در این مقاله به ان اشاره شد روش ها و راه هایی بود که سبب می شد به این سوال که چگونه مشکلات هارد دیسک لپ تاپ را رفع کنیم؟ پاسخ دهیم. لازمه پاسخ به این سوال شناخت دقیق سخت افزار لپ تاپ و خصوصا هارد دیسک است. این موضوع منجر به عیب یابی درست و رفع دقیق مشکلی که در هارد دیسک رخ داده می شود. در این مقاله به تعدادی از مشکلاتی که ممکن است در هارد دیسک رخ داده باشد اشاره  شد. لازم به ذکر است که برخی از مشکلات به صورت شخصی و با سطح شناختی معمولی از سخت افزار لپ تاپ قابل حل است ولی برخی دیگر مستلزم بازبینی لپ تاپ و هارد دیسک توسط یک متخصص حرفه ای است. زیرا هارد دیسک مجل ذخیره کلیه دیتاهای شما است و هر گونه اشتباه ممکن است منجر به از دست رفتن اطلاعات شما در لپ تاپ شود.

خدمات کلینیک صفر و یک